Nowoczesność z nurtem art deco

Moda na powrót do przeszłości nie przemija. W pismach i katalogach traktujących o urządzaniu mieszkań co rusz można trafić na mieszankę różnych stylów. Jednolitość i meble w zestawach odeszły do lamusa. Dziś ważne jest umiejętny i nowatorski eklektyzm. A co najlepiej łączy elegancję z funkcjonalnością, jeśli nie styl Art deco?

Jadalnia w stylu art deco

stół art decoJuż w okresie secesji zaczęto produkować masowo meble. Powstał nurt projektowania masowych wyrobów, czyli wzornictwo przemysłowe. Pod koniec secesji intensywnie analizowano funkcjonalność przedmiotu i jego wpływ na fizyczne i kulturowe aspekty. Projektanci, powracając i nawiązując do starych stylów, tworzyli nowe przedmioty w duchu nowoczesności, uwzględniając ich funkcję. Tym sposobem tworzone były również w Polsce meble i dekoracje epoki PRL. Trwałe, bo w dużej mierze z drewna, proste, ale eleganckie meble produkowane na skalę masową, były wytworem artystów i projektantów, którzy po wojnie nie mogli znaleźć zatrudnienia w sektorze sztuki. Co odróżniało twórców Art Deco od wzornictwa przemysłowego, była niezwykła dbałość o szczegół oraz materiał. Meble niepowtarzalne, perfekcyjnie wykonane. Często inkrustowane kością słoniową, wykonane z hebanu czy ze złoconego brązu. Taki na przykład stół art deco, wykonany z drewna, na pierwszy rzut oka przypomina każdy PRL-owski stół polskiej babci, jednak drewno, z jakiego jest wykonany to nie modrzew a orzech. Tym sposobem wartość mebla jest dwukrotnie większa. Niezwykła dbałość i perfekcyjne wykonanie, a jednocześnie zachowanie prostoty i funkcjonalności to wizytówka stylu, który wciąż cieszy się popularnością. Aktualnie powraca moda na ten styl, dzięki czemu stare meble po babciach, które niedawno lądowały na śmietnikach, zyskują nowe życie. Odrestaurowany stolik z epoki PRL z nowym lakierem i usuniętymi rysami pięknie prezentuje się w nowoczesnym, jasnym wnętrzu wypełnionym zielonymi roślinami i elementami BOHO. Z kolei meble wykonane z pozłacanego metalu i szkła świetnie sprawdzają się w eleganckich wnętrzach i gabinetach. Jadalnia z okrągłym ciężkim stołem art deco oraz lekkimi drewnianymi krzesłami i nastrojowym światłem to recepta na to by każdy obiad i kolacja były udane.

Każdy miłośnik porządnego designerskiego mebla nie przejdzie obojętnie obok stylu art deco. Ich ponadczasowy design oraz niepowtarzalne wykonanie zachwycą każdego, kto, chociaż liznął trochę wiedzy o meblarstwie. Okazyjnie kupiony mebel art deco to wspaniały dodatek do nowoczesnego mieszkania, który nadaje szyku i elegancji oraz często przerywa nudę i prostotę wnętrza. 

Nowoczesność z nurtem art deco
Przewiń do góry