Ciepło oddawane przez pellet

 

Zima tuż, tuż….ta zima lżejsza bądź ta zła i sroga. Gdy w domu rusza sprawa ogrzewania to zwykle pojawia się też temat kosztowy, w ruch idzie domowa skarbonka – finansowa rezerwa roczna na ów koszty dostarczenia ciepła. Nierzadko wraca też pytanie o ewentualne zmiany w sposobie ogrzewania. Zbliżający się sezon zimowy to ostatni dzwonek, zdecydowanie powinno się o tym pomyśleć nawet gdy słońce i żar za oknami.

Jaki piec może być dobrym rozwiązaniem?

piec na pellet i drewnoDotychczas myślałam, że piec i kocioł to tożsame pojęcia. Niedawno znajomy uświadomił mi, że niekoniecznie. Moją uwagę przykuły więc specjalne piece, nie kotły, które od nich różnią się mniejszym poziomem skomplikowania, zwykle pojedynczym panelem sterowania i ogrzewaniem konkretnych pomieszczeń, zdecydowanie mniejszych przestrzeni czy na przykład domku letniskowego. Kotły zaś służą ogrzaniu całego domu jednorodzinnego i zakres, co za tym idzie cena są znacznie wyższe. Jaki piec zwrócił moją uwagę? Ekologiczny, to po pierwsze. Elegancki i efektowny, to po drugie. I po trzecie, choć winno być chyba jako pierwszy punkt ważności: bardzo efektywny w oddawaniu swojego ciepła na zewnątrz. Mowa tu o piecu na pellet. Czym jest ów pellet? Jest to  –  obrazowo rzecz ujmując – posiekana w kawałki, zbita biomasa otrzymywana np.: z odpadów drzewnych typu wiórki czy ze słomy czy też ze słonecznika. Wizualnie jak granulat. Zawsze jest to materiał w 100% bioekologiczny. Pellet podczas spalania wydaje minimalną ilość dwutlenku węgla oraz pyłów, co stanowi olbrzymią przewagę nad węglem czy popularnym eko groszkiem. Niestety nie należą do najtańszych, ale inwestycja w piec na pellet i drewno może przynieść znaczące długofalowe korzyści finansowe. Pamiętajmy, że są one wyposażone w sterowniki, które powodują, że nie dochodzi do marnotrawstwa opału. Piec dawkuje sobie dokładnie tyle mieszanki ile potrzeba do utrzymania stałej temperatury we wnętrzu zgodnie z termostatem. Jeśli chodzi o wspomnianą wizualność pieca na pellet to poniekąd przypomina on nowoczesny kominek, prosty, trochę industrialny w swym designie, ale nie zaburzający wizerunku domu. Może to nawet zaskoczyć, ale ów piec to jak ozdoba pomieszczenia.

Piec na pellet drzewny – bo ten rodzaj jest najpopularniejszy, oddaje nam generowane ciepło zza grubej i naprawdę ładnej szyby drzwiczek, skrywającej urokliwy ogień. Sterowanie jest naprawdę intuicyjne,a uzupełnianie materiału następuję dzięki podajnikowi, który samoistnie podbiera sobie odpowiednią ilość drzewnego paliwa.

 

Ciepło oddawane przez pellet
Przewiń do góry