Get Book! - Sięgnij po książkę!

Warto czytać książki, ebooki oraz blogi, więc zapraszamy do lektury.

Ciepło oddawane przez pellet

Ciepło oddawane przez pellet

Zima tuż, tuż….ta zima lżejsza bądź ta zła i sroga. Gdy w domu rusza sprawa ogrzewania to zwykle pojawia się też temat kosztowy, w ruch idzie domowa skarbonka – finansowa rezerwa roczna na ów koszty dostarczenia ciepła. Nierzadko wraca też pytanie o ewentualne zmiany w sposobie ogrzewania. Zbliżający się sezon zimowy to ostatni dzwonek, zdecydowanie powinno się o tym pomyśleć nawet gdy słońce i żar za oknami.

Jaki piec może być dobrym rozwiązaniem?

piec na pellet i drewnoDotychczas myślałam, że piec i kocioł to tożsame pojęcia. Niedawno znajomy uświadomił mi, że niekoniecznie. Moją uwagę przykuły więc specjalne piece, nie kotły, które od nich różnią się mniejszym poziomem skomplikowania, zwykle pojedynczym panelem sterowania i ogrzewaniem konkretnych pomieszczeń, zdecydowanie mniejszych przestrzeni czy na przykład domku letniskowego. Kotły zaś służą ogrzaniu całego domu jednorodzinnego i zakres, co za tym idzie cena są znacznie wyższe. Jaki piec zwrócił moją uwagę? Ekologiczny, to po pierwsze. Elegancki i efektowny, to po drugie. I po trzecie, choć winno być chyba jako pierwszy punkt ważności: bardzo efektywny w oddawaniu swojego ciepła na zewnątrz. Mowa tu o piecu na pellet. Czym jest ów pellet? Jest to  –  obrazowo rzecz ujmując – posiekana w kawałki, zbita biomasa otrzymywana np.: z odpadów drzewnych typu wiórki czy ze słomy czy też ze słonecznika. Wizualnie jak granulat. Zawsze jest to materiał w 100% bioekologiczny. Pellet podczas spalania wydaje minimalną ilość dwutlenku węgla oraz pyłów, co stanowi olbrzymią przewagę nad węglem czy popularnym eko groszkiem. Niestety nie należą do najtańszych, ale inwestycja w piec na pellet i drewno może przynieść znaczące długofalowe korzyści finansowe. Pamiętajmy, że są one wyposażone w sterowniki, które powodują, że nie dochodzi do marnotrawstwa opału. Piec dawkuje sobie dokładnie tyle mieszanki ile potrzeba do utrzymania stałej temperatury we wnętrzu zgodnie z termostatem. Jeśli chodzi o wspomnianą wizualność pieca na pellet to poniekąd przypomina on nowoczesny kominek, prosty, trochę industrialny w swym designie, ale nie zaburzający wizerunku domu. Może to nawet zaskoczyć, ale ów piec to jak ozdoba pomieszczenia.

Piec na pellet drzewny – bo ten rodzaj jest najpopularniejszy, oddaje nam generowane ciepło zza grubej i naprawdę ładnej szyby drzwiczek, skrywającej urokliwy ogień. Sterowanie jest naprawdę intuicyjne,a uzupełnianie materiału następuję dzięki podajnikowi, który samoistnie podbiera sobie odpowiednią ilość drzewnego paliwa.

Krzysztof Skoczek

Comments are closed.